poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Kąpiel w dźwiękach ... w Bibliotece pod Atlantami


23 kwietnia Oddział Zbiorów Audiowizualnych Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu zaprosił mieszkańców miasta na koncert, sesję relaksacyjną „Kąpiel w dźwiękach gongu”. Koncert poprowadziła Arleta Mańka, nauczyciel, socjoterapeuta i kinezjolog, „grająca” na gongach i misach tybetańskich.
- Nie ma kultury, która nie nadawałaby dźwiękowi wysokiej rangi. Muzyka towarzyszy ważnym rytuałom, wspomaga leczenie i relaksuje - mówi wałbrzyszanka Arleta Mańka.
Każdy występ jest inny, niepowtarzalny, służy rozluźnieniu, wyciszeniu. Pani Arleta gry na gongu i misach uczyła się u nauczycieli ze szkoły Petera Hess’a i Dona Conreaux. Wydobywane przez nią dźwięki przypominają odgłosy natury: szum morza i wiatru, przesypywanie piasku. Metaliczne dźwięki mis wibrują, płynnie przechodzą w siebie. Tykanie zegara, delikatne nuty dzwonków płyną i milkną otaczając leżących na matach, relaksujących się uczestników koncertu. Kąpieli w dźwięku towarzyszyły płonące świece i delikatna nuta kadzidełka z białej szałwii. 
Spotkanie z orientem cieszyło się dużym powodzeniem i wiadomo, że takie spotkania będą w bibliotece kontynuowane. Comiesięczne koncerty gongów organizowane są w hotelu Maria. Organizowane jest przez Orientalne klimaty, grupę proponującą m.in. zajęcia z Jogi, Tai Chi i medytacji.

art - Elżbieta Węgrzyn
Materiał ukazał się na portalu Nasze Miasto.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz