Joga

Asthanga Joga -

- Ashtanga Joga- joga z tradycją, prosto z Indii
Jest to dynamiczna odmiana jogi, opracowana przez  K.P Joisa i nauczana w Yoga Instytut w Mysore w Indiach  - nazywana czasem power jogą ,stała się jedną z najpopularniejszych odmian yogi na Zachodzie, uwielbianą przez słynne gwiazdy takie jak Sting, Willem Defoe, Gwyneth Paltrow, Chris Martin, Madonna, Gisele Bundchen
Ashtanga charakteryzuje się płynnymi przejściami między pozycjami yogi (asanami) oraz energetyzującym oddechem. System „ruch-oddech” czyli vinyasa to cecha, która istotnie różni Ashtangę od innych form jogi, jest metodą całościową opartą na uważnej i jednoczesnej praktyce trzech elementów: oddechu, asan i drisht ( punktów koncentracji)
Jest to jedna z najskuteczniejszych metod  jogi dających nie spotykane gdzie indziej, zaskakująco głębokie efekty. Zajęcia ashtangi dają efekt sauny i masażu jednocześnie, oczyszczają i uzdrawiają ciało. Regularna praktyka zapewnia prawidłową postawę i ładną sylwetkę, poprawia kondycję i samopoczucie,  zyskujemy kontrolę nad własnymi zmysłami i głęboką świadomość samych siebie oraz stabilność ciała i umysłu.
Zewnętrznie praktyka asan będzie dla każdego inna. W Ashtanga Jodze, celem nie jest efekt zewnętrzny, w postaci trudności czy perfekcji wykonywanych asan. Właściwym celem praktyki jogi jest uważna praca na poziomie wewnętrznej świadomości by  utrzymywać wewnętrzną koncentrację  podczas całej praktyki,  tak aby praktyka stała się medytacją w ruchu i przeżyciem  wewnętrznym”
Zapraszam na jedyne w Wałbrzychu zajęcia Ashtangi Jogi w tradycji Sri K.P Joisa

https://www.youtube.com/watch?v=2f7Vf29iI6I

Vinyasa Joga -

    - w nurcie Vinyasa Jogi praktyka opiera się na płynności w sekwencjach asan. Fundamentalną ideą Vinyasy jest integracja ruchu, oddechu i uważności. Zaczynamy od łączenia przede wszystkim oddechu z ruchem. W dalszej kolejności ruch przekłada się na przyjmowane pozycje – asany, by ostatecznie osiągnąć w nich wygodę i stabilność. Wszystko to ma na celu uspokojenie poruszeń umysłu.  Zatem łącząc oddech z ruchem w logicznej całości asan, pracujemy nie tylko z ciałem fizycznym, ale poprzez jego doświadczanie pośrednio z materią naszego umysłu. Vinyasa Joga poprzez pracę z oddechem uczy uważności w każdym kolejnym naszym ruchu. Wprowadzenie świadomego oddechu, który w sposób miarowy porusza ciało nadaje pozycji lekkości, przestrzeni i mocy.

Hatha Joga