wtorek, 14 maja 2013

Miód z mleczu, czyli mniszka lekarskiegoMiodek majowy, wywodzący się z tradycji śląskiej, przypomina w smaku miód pszczeli. Nie płuczemy kwiatów, bo wtedy pozbyłabym się cennego pyłku. Zostawiamy  tylko na jakiś czas (najlepiej na białym płótnie lub gazecie) by wszelkie insekty zdążyły opuścić piękne, żółte kwiatki. Syrop ma właściwości oczyszczające, szczególnie dotyczy to wątroby i woreczka żółciowego. Przypisuje się mu także działanie przeciwkaszlowe. Zawiera  interferon, który powoduje wzrost odporności. Jednakże osoby mające problemy z nadkwaśnością i wrzodami żołądka, powinny poradzić się lekarza lub zrezygnować z kuracji mniszkiem...Doskonały jest także jeśli boli gardło i odczuwa się w nim drapanie. Można sięgać po niego  nie tylko przy przeziębieniu, ale także stosować na chlebek.., a w połączeniu z truskawkami na chlebie tworzy niebiańską kompozycję smakową.


Składniki:
  •  700 główek kwiatów mniszka lekarskiego
  •  1 litr wody
  •  3 cytryny
  • 1,5 kg cukru

Kwiaty rozłóż na białym materiale lub gazecie i poczekaj aż wyjdą z nich robaczki. Potem wrzuć je do garnka (kwiatki a nie robaczki), zalej wodą i dorzuć 1 cytrynę pokrojoną w plastry (ze
skórką). Zagotuj pod przykryciem przez 15-20 min. Zostaw na 24 godziny także pod przykryciem. Następnego dnia odcedź wszystko przez gazę lub na sicie. Kwiatki i cytrynę wyrzuć,  a do wywaru dodaj cukier i gotuj przez ok. 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania dodaj sok z 2 cytryn - zapobiegnie to stwardnieniu "miodu" i nada rześki smaku. Przelej do małych słoiczków. Nie trzeba pasteryzować.
Na zdrowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz