wtorek, 26 lutego 2013

Korzyści praktyki Tai Chi


Tai Chi Chuan jest doskonałym systemem zdrowotnym. Pozytywne rezultaty ćwiczącego następują w niesamowity sposób. Praktykanci stają się bardziej sprawni i silni fizycznie oraz psychicznie. Tai Chi pozytywnie wpływa na przemianę ciała fizycznego jak i umysłu.
Głównym kierunkiem w systemie Tai Chi jest praca z prostym kręgosłupem i rozluźnionym ciałem. Duża koncentracja na tych elementach zapewnia uzyskanie prostej postawy, poprawę stanu kręgosłupa oraz większej elastyczności mięśni tułowia i pleców. Ograniczenia ruchowe zmniejszają się w szybkim tempie, ponieważ ćwiczenia te uaktywniają pracę rejonów ciała nie używanych przez wiele lat. System Tai Chi przywraca prawidłową ruchliwość wszystkich stawów.
Tai Chi rozwija również część umysłową ćwiczącego. Poprzez rozluźnienie i miękkość praktykant osiąga stan relaksu, komfortu psychicznego i pogodnego umysłu. Dzięki temu jest cały czas zrównoważony emocjonalnie. Jest to o tyle ważne, iż według medycyny chińskiej wszystkie choroby mają swój początek w umyśle. Dlatego doprowadzenie umysłu do stanu równowagi jest jednym z kluczowych celów praktyki Tai Chi Chuan.
Tai Chi jest dla tych, którzy chcą poprawić stan sprawności ruchowej i funkcjonowania narządów wewnętrznych na długie lata. Sztuka Tai Chi jest na tyle elastyczna, że każdy może dostosować ćwiczenia do własnych możliwości oraz praktykować pod kątem uzyskania założonych celów. Dzięki stosowaniu elastycznej siły Tai Chi ma potężne działanie dla zdrowia i długowieczności.
Tai Chi pozytywnie wpływa na rozwój poczucia własnej wartości, wiary we własne siły, poszerzenie samoświadomości, ogólnie zdrowie psychiczne. Wspomaga również rozluźnienie ciała, większa wymianę tlenową poprzez pogłębienie oddechu, polepsza przemianę materii, harmonizuje wagę ciała, zmniejsza uzależnienie od nałogów oraz wzmaga ogólną kondycję psychofizyczną.
Tai Chi ma duży wpływ na zharmonizowanie ciała i umysłu. Ćwicząc formy Tai Chi odczuwamy odprężenie i odpoczynek. Dzięki delikatnym ruchom ćwiczący jest rozluźniony, a wszelkie napięcia ustępują. Ucząc się miękkości w ruchu wprowadzamy umysł w stan relaksu. Harmonia ciała obejmuje każdy narząd i organ oraz funkcje jakie pełnią w organizmie. Umysł osiąga stan spokoju i niewzruszonej równowagi.
Poprzez ćwiczenia Tai Chi wiele negatywnych emocji zostaje uspokojonych, a pozytywne wzmacniają się. Człowiek staje się spokojniejszy i bardziej otwarty na innych. Spokój umysłu w widoczny sposób odzwierciedla się w postrzeganiu i kreowaniu rzeczywistości. Zgodnie z zasadą "jaki umysł, takie życie", dzięki osiągnięciu harmonii potrafimy żyć w szczęściu.
Harmonia i równowaga ciała zapewnia prawidłowe funkcjonowanie fizyczne i fizjologiczne. Człowiek wraz z ćwiczeniami staje się coraz bardziej sprawny i silny. Do późnej starości odczuwa witalność na skutek magazynowania i rozprowadzania energii po całym ciele. Stałe ćwiczenia zapewniają sprawne życie do późnej starości.
Harmonia w Tai Chi obejmuje każdy aspekt naszego życia. Wszystko w nas jak i wokół zostaje zrównoważone, a osoby z zewnątrz wyraźnie dostrzegają pozytywne zmiany, jakie w nas następują.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz